Czego nauczyłam się od turystów w Porto?

18:49 26 Comments A + a -Porto to chyba najpopularniejsze turystyczne miasto w Portugalii. Wiosną, gdy byłam tam ostatnim razem, było jeszcze znośnie, w zeszłym tygodniu zrobiło się nieco zbyt tłocznie. Dla tych z was, którzy nie wiedzą, Porto zostało wyróżnione tytułem "najlepszego kierunku na wakacje" wg tripadvisor, jest miejscem produkcji wina Porto, a w latach dziewięćdziesiątych mieszkała tu J. K. Rowling i właśnie tu powołała do życia Harry'ego Pottera. Czy warto je odwiedzić? Nie ma tu żadnych wątpliwości - oczywiście. Nie chciałam natomiast robić z tego posta typowego poradnika, więc tym razem skupię się bardziej na ludziach występujących w Porto tłumnie - turystach.


Jedz i pij
Żadne miejsce nie nada się do tego tak idealnie, jak Porto. Choć samo centrum jest pełne turystycznych miejsc z jedzeniem w dzikich cenach, wystarczy odejść od starego miasta dziesięć minut, by trafić na nieduże restauracje z dobrym jedzeniem. Jak poznać dobre miejsce? Jest ciasne i zatłoczone, i nie ma w nim menu po angielsku. Zwykle za menu robi kartka papieru, czasem napisana ręcznie, i jest to dla nas najlepsza wskazówka - bo znaczy tyle, że właściciel rano poszedł na market i gotuje w zależności od tego, co udało mu się dostać. A jest to ważne, bo połowa kuchni portugalskiej opiera się na rybach, na czele z bacalhau (dorszem przyrządzanym na tysiąc trzysta sposobów). Ameryki tu nie odkryję, ale najedzony człowiek to szczęśliwy człowiek. Jeśli natomiast chodzi o napoje, to macie szeroki wybór Porto (bardzo słodkich i mocnych win z dodatkiem spirytusu), ale też zwykłego wina - które w Portugalii kosztuje tyle, co nic. Poza tym Porto, jak każde szanujące się miasto, ma swoją dzielnicę imprezową.


Celebruj chwile
Porto jest idealnym miejscem żeby po prostu usiąść i nacieszyć się życiem. Przyda się tu poczuć jak prawdziwy Portugalczyk i choćby przez kilka dni żyć jak oni - spokojnie, obojętnie, szczęśliwie. Kłopoty? Ach, kiedyś same przejdą, nie ma co sobie zawracać tym głowy. Zamiast tego lepiej skupić się na ludziach wokół nas - znajomych i rodzinie, i razem z nimi posiedzieć i pogrzać się na słońcu. Nie można jednak zapominać o tym, że jest się na wakacjach. Wiecie, za co lubię zdjęcia? Mrożą momenty. I dlatego rozumiem chińskich turystów, którzy strzelają fleszem w tempie dziesięciu klatek na minutę. Ja też jestem takim chińskim turystą, może nawet gorszym, bo oprócz klasycznego aparatu mam jeszcze zawsze przewieszoną przez ramię smenę (stary radziecki aparat) i telefon, by mieć co wrzucać na instastories. Bo choć mieszkam w Portugalii od pół roku wiem, że niedługo ten sen się skończy.


Bądź otwarty
Próbuj nowych rzeczy. Zachwyć się lub znienawidź francesinhę. W czasie wycieczki z przewodnikiem (gorąco polecam Porto Walkers, bezpłatny tour po Porto, zarówno poranny jak i popołudniowy - w żaden sposób się nie pokrywają) poznaj nowych ludzi. Porto jeszcze dwadzieścia lat temu nie było żadnym znanym miastem, więc jego mieszkańcy bardzo się cieszą z nowej sytuacji, która uratowała ich gospodarkę. Wystarczy wyjść poza turystyczne obszary i zagadać do starszych osób, by dowiedzieć się czegoś nowego. Niestety, do tego trzeba znać hiszpański albo portugalski. Mój portugalski po pół roku dość jeszcze mocno kuleje, choć jestem w stanie prowadzić proste rozmowy. I kilka z nich zachowam jako wspomnienie tego ostatniego weekendu na zawsze.26 komentarze

Write komentarze
16 czerwca 2017 18:59 delete

Miałam okazję poznać Portugalczyka - jaki to otwarty i szczęśliwy człowiek. Żeby Polacy tak potrafili... Nie wiedziałam, że konkretnie Porto to miejsce narodzin Harrego Pottera. Wiedziałam tylko, że Joanne była w Portugalii ;)

Reply
avatar
16 czerwca 2017 19:15 delete

Ależ to piękne miejsce! A jak jeszcze dodamy do tego Potterowe smaczki... ahhh aż się chce wskakiwać w samolot i lecieć...!

Reply
avatar
16 czerwca 2017 19:46 delete

Chciałabym kiedyś odwiedzić to miejsca na mapie :)

Reply
avatar
Lena
AUTHOR
16 czerwca 2017 20:02 delete

Moja siostra z mamą lecą we wrześniu, bardzo się ekscytują tą podróżą do Portugalii :) Ja mam ją w planach, kiedyś, oj kiedyś:)

Reply
avatar
16 czerwca 2017 21:14 delete

Wspaniałe miejsce, chętnie bym się tam wybrała:)

Pozdrawiam!:)

xxBasia

Reply
avatar
maadziak
AUTHOR
16 czerwca 2017 21:25 delete

Dokładnie za tydzień o tej porze będę tam popijać porto i uczestniczyć w dniu Św. Jana. Wówczas będzie tłoczna, ale zapewne niezwykle :)

Reply
avatar
Anna S.
AUTHOR
17 czerwca 2017 00:00 delete

Nigdy tam nie byłam, ale bardzo chętnie bym się wybrała :) Piękne miejsce :)

Reply
avatar
17 czerwca 2017 00:23 delete

Podoba mi się brak menu i świeże jedzenie :)

Reply
avatar
17 czerwca 2017 09:03 delete

Mój chłopak był w Porto i bardzo mu się podobało ;)

Reply
avatar
Marta W.
AUTHOR
17 czerwca 2017 11:20 delete

Kolejne piękne miasto!
Ostatnio coraz bardziej podoba mi się zwiedzanie. Chodzenie uliczkami, odkrywanie nowych miejsc. Zdjęcia niezmiernie pomagają zatrzymać chwilę!
POCZYTAJ ZE MNĄ!

Reply
avatar
17 czerwca 2017 13:21 delete

Jadę tam! Jeść i pić mogłabym cały czas więc to miejsce idealne dla mnie :D

Reply
avatar
17 czerwca 2017 16:24 delete

Jak tam pięknie ! Spodobał mi się pomysł z wypisanym ręcznie menu i świeżym przygotowaniem. Miejsce idealne na wakacje! ;)

Reply
avatar
Norrie
AUTHOR
17 czerwca 2017 21:02 delete

Portugalia to chyba jednak nie moje klimaty :>

Reply
avatar
17 czerwca 2017 21:39 delete

Marzy mi się odwiedzić to miasto😍😍

Reply
avatar
18 czerwca 2017 00:06 delete

Jeszcze nigdy nie byłam w Porto, ale z tego co widzę jest przepiękne ;) Kiedy już się tam wybiorę, na pewno skorzystam z twoich rad! <3 Miasteczko wygląda bardzo klimatycznie ^^

Reply
avatar
Marta K
AUTHOR
18 czerwca 2017 13:04 delete

No ja nigdy nie byłam i nie wiem czy będzie mi dane zobaczyć to miasto ale z jednym się zgodzę - najedzony człowiek to naprawdę szczęśliwy człowiek :)

Reply
avatar
18 czerwca 2017 14:34 delete

Czytam i oglądam zdjęcia.. i mam coraz większą ochotę żeby tam być ;)

Reply
avatar
mykotka
AUTHOR
18 czerwca 2017 14:42 delete

O tak, Portugalczycy to szczęśliwi ludzie. Można się od nich wiele nauczyć.

Reply
avatar
mykotka
AUTHOR
18 czerwca 2017 14:44 delete

Dla fanów Pottera zdecydowanie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia :)

Reply
avatar
mykotka
AUTHOR
18 czerwca 2017 14:45 delete

Mam nadzieję, że im się spodoba! :)

Reply
avatar
mykotka
AUTHOR
18 czerwca 2017 16:28 delete

Być może się tam spotkamy :) Miłej zabawy :)

Reply
avatar
19 czerwca 2017 17:36 delete

Nic tylko wsiąść w samolot i lecieć zobaczyć na żywo :)

Reply
avatar